S11 4880
Bar- och biovagn S11
Specialvagnen S11 4880 är en ombyggd järnvägsvagn som kombinerar biograf och bistro för att erbjuda en unik reseupplevelse. Denna vagn, tillsammans med en annan, omvandlades 1991 från en AB3-vagn för att användas i nattågen till övre Norrland. Ombyggnaden inkluderade en biosalong med sluttande golv, ljudanläggning och filmduk, samt en bistroavdelning utformad som en bar med barbord och lösa stolar.
Vagnen är unik på så vis att den endast finns i 2st exemplar, där järnvägsmuseet/trafikverket har en, och vi den andra. Vagnen är den första biovagnen på järnväg i världen.
Historia
• 1991: Ombyggd från AB3-vagn till S11 för att fungera som bio- och bistrovagn i SJ:s nattåg till övre Norrland.
• 2000: Efter att SJ slutade köra nattågen till övre Norrland användes S11-vagnarna bland annat i vintersporttrafiken till Storlien.
• 2008: S11 4880 såldes till Nässjö Järnvägsmuseum och används numera i museiföreningens utfärdståg.
S11 4880 representerar en innovativ period i svensk järnvägshistoria där man strävade efter att erbjuda passagerarna mer än bara en transporttjänst, genom att integrera underhållning och servering ombord.
Tillverkad:
1961
Längd:
24,1 m
Vikt:
43 ton
Hastighet:
130 km/h